Jesienne cięcie pelargonii: Tak należy je zimować, aby na wiosnę pelargonie znowu zachwycały swoim pięknem.

Jeśli hodujesz różne odmiany pelargonii, które bardzo dobrze rosną na otwartej przestrzeni, musisz je odpowiednio zimować, aby w następnym sezonie ponownie pięknie zakwitły. Po zapoznaniu się z tym samouczkiem cięcie pelargonii będzie dziecinnie proste!

Najpierw ostrożnie usuń roślinę, w tym korzeń, z ziemi. Posadź korzeń w doniczce, odetnij sadzonki i możesz użyć ich do rozmnażania nowych roślin.

Usuń liście z łodyg. Ale zostaw łodygi, aby mogły na nich wyrosnąć nowe liście.

Weź doniczkę, połóż kawałek styropianu na dnie. Wypełnij go ziemią zmieszaną z piaskiem i popiołem drzewnym.

Zrób dziurę, umieść w niej korzeń rośliny. Przykryć mieszanką ziemi, piasku i popiołu.

Jeśli używasz wilgotnej gleby, nie ma potrzeby podlewania krzewu po posadzeniu. Podlewaj za kilka dni, gdy gleba wyschnie. Wybierz najgrubsze sadzonki, usuń liście i odetnij końcówkę.

Jeśli cięcie jest zbyt długie, możesz przeciąć je na pół. Użyj nożyc ogrodowych i wykonaj ukośne cięcie.

Przygotuj doniczkę, w której również ułóż kawałki styropianu na dnie. Wypełnij go ziemią zmieszaną z piaskiem i popiołem. Zrób małe otwory nożem i posadź w nich sadzonki na głębokość 4-5 cm. Dociśnij ziemię wokół nich, aby sadzonki były dobrze zamocowane. Umieść doniczkę na parapecie i podlej sadzonki w ciągu 1-2 dni, w zależności od tego, jak sucha jest gleba.

RADA: Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w domu, zalecamy sadzenie sadzonek w większej odległości. W tym przypadku wiosną roślina będzie już w pełni rozwinięta, z rozwiniętym systemem korzeniowym. W przypadku sadzenia sadzonek w mniejszych odległościach uformuje się korzeń, ale będą to tylko sadzonki z korzeniami, a nie masywna roślina.

Nawozić sadzonki zarówno naturalnymi, jak i handlowymi nawozami i naprzemiennie. Pelargonie doskonale się przystosowują i zapuszczają korzenie nawet bez stosowania stymulatorów wzrostu.

Życzymy powodzenia!